Programy do newslettera – który najlepszy?

Od jakiegoś czasu na moim blogu jest dostępny newsletter, do którego można się zapisać (zachęcam). Postanowiłam sama zacząć kontaktować się z moimi obserwatorami w ten sposób, ponieważ uważam ten sposób za skuteczny i warty uwagi. W artykule przedstawiam programy do newslettera, które sama przetestowałam wraz z ich zaletami i wadami.

Newsletter – służy do stałej komunikacji, ma na celu informowanie odbiorców o nowościach, zmianach, ofertach, aktualizacjach w obrębie danej firmy czy tematu.

1. Newsletter – wtyczka do WordPressa

Pierwszym programem, z którego korzystałam była wtyczka do WordPressa. Wtyczka jest prosta w obsłudze i intuicyjna, ale jak dla mnie – ma zbyt mało funkcji. Owszem, zawiera możliwość zbierania maili, kilka szablonów newslettera, podstawowe statystyki oraz możliwość wysyłania maili, ale nie ma się wpływu m.in. na kolor tła, co jest dla mnie dużym ograniczeniem.

Wtyczka była dla mnie niewystarczająca, dlatego postanowiłam szukać dalej. Jeżeli jednak ktoś szuka w pełni darmowego programu z podstawowymi funkcjami lub dla początkujących – będzie idealny.

2. Mailerlite

Jest to program, z którego obecnie korzystam i jestem naprawdę zadowolona. Ogólnie program jest płatny, chyba że ma się mniej niż 1000 subskrybentów – wtedy bezpłatny. Można tu tworzyć bazę maili, skorzystać z szablonów newslettera lub stworzyć własny włącznie z kolorem tła, czcionką itd.

Program zawiera znacznie więcej funkcji niż wcześniej opisana wtyczka – można tu ustawić wygląd formularza na stronie internetowej, subskrypcji, a także jej anulowania. Ponadto Mailerlite pozwala na wysyłanie mailingu, a następnie śledzenie statystyk takich jak otwarcia czy kliknięcia w link. Warto także wspomnieć, że można zmienić język programu na polski.

Póki co program spełnia moje wymagania. Jedyna wada jaką zauważyłam to problemy z dojściem maila weryfikującego, bez którego nie można wysyłać kampanii mailingowych. Czekałam kilka dni, pojawiałam próby jego uzyskania, aż w końcu wysłałam maila do supportu z prośbą o ręczną weryfikację. Po mailu w zasadzie po kilku minutach mogłam w pełni korzystać z programu.

3. Freshmail

To jeden z najpopularniejszych, a zarazem profesjonalnych programów do mailingu. Jest płatny, ale przez pierwsze 30 dni można korzystać z wersji demo za darmo. Program jest bardzo rozbudowany i zawiera szereg funkcji takich jak szablony newslettera, statystyki (otwarcia i kliknięcia), tworzenia dużych baz kontaktów do konkretnych kampanii mailingowych lub tworzenie nowych, a także wysyłania kampanii testowych, co nie jest dostępne w dwóch poprzednich programach.

Ponadto we Freshmailu można zmienić kolor tła, czcionkę czy układ maila. Jedyne co zauważyłam to to, że niekiedy program uznaje dane bazy mailowe za ryzykowne przez co nie jest możliwe wysłanie kampanii.

Podsumowanie

W internecie można znaleźć liczne programy do newslettera, ale ciężko znaleźć taki, który będzie nam nieustannie odpowiadał. Na początku warto skorzystać z darmowej wersji, aby powoli rozwijać swój kanał bez niepotrzebnego wydawania pieniędzy, czyli np. Mailerlite. Z czasem można przejść na bardziej zaawansowany program np. Freshmail.

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Narzędzia: