Creator Studio a Business Suite – różnice

Facebook (obecnie Meta) oferuje szereg bezpłatnych narzędzi, które umożliwiają markom rozwój ich działalności. Do najpopularniejszy należą Creator Studio oraz Business Suite. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są między nimi różnice.

Creator Studio

Narzędzie to służy do publikowania różnego rodzaju materiałów, monetyzowania i monitorowania skuteczności treści, a także zarządzania nimi zarówno na Facebooku, jak i Instagramie. Do narzędzia mają dostęp wszyscy, którzy zarządzają daną stroną, ale to od przypisanej im roli zależy, jakie informacje widzą.

Creator Studio umożliwia:

 • tworzenie, edytowanie oraz planowanie postów
 • dodawanie relacji
 • przeglądanie statystyk
 • moderowanie wiadomości na Facebooku i Instagramie
 • włączenie monetyzacji oraz transmisji na żywo
 • dostęp do biblioteki materiałów z postami, relacjami, filmami, które można crosspostować, listami odtwarzania, programami oraz klipami.

Business Suite

Narzędzie ma za zadanie ułatwiać firmom zarządzanie stronami lub profilami na Facebooku, Instagramie i Messengerze. Umożliwia m.in. publikowanie postów, zarządzanie skrzynką odbiorczą czy odbieranie powiadomień. Wszystko to dostępne w jednym miejscu.

Business Suite pozwala na:

 • przeglądanie statystyk
 • moderowanie wiadomości na Facebooku i Instagramie
 • dodawanie i planowanie relacji
 • tworzenie, edytowanie oraz planowanie postów
 • tworzenie kampanii reklamowych.

Creator Studio a Business Suite – różnice

Zastanawiasz się, jakie są różnice między Creator Studio a Business Suite? Nie wiesz, z którego narzędzia lepiej korzystać w codziennej pracy? Już po powyższym opisie możesz zauważyć, że niektóre funkcjonalności pokrywają się m.in. dostęp do statystyk, publikowanie i planowanie postów czy moderacja wiadomości i komentarzy, ale są też pewne różnice.

Narzędzia te nie są ze sobą połączone, znajdują się pod zupełnie innymi adresami – Creator Studio znajdziesz pod tym linkiem, a Business Suite pod tym. Pierwsze narzędzie (przynajmniej według mnie) ma prostszy i bardziej przejrzysty interfejs, a tym samym można szybciej się w nim odnaleźć. Drugie zaś jest bardziej rozbudowane i profesjonalne – można w nim zobaczyć, jak obecnie wygląda dany fanpage, a także ustawić kampanie reklamowe, co ma ogromne znaczenie dla profili firmowych.

Co ważne, Business Suite (w przeciwieństwie do Creator Studio) umożliwia również zaplanowanie relacji na Facebooku i Instagramie oraz dodanie w niej klikalnego linku (opcja ta była dostępna cały czas dla wszystkich kont na Facebooku). Warto też podkreślić, że obecnie jedynie BS posiada aplikację na telefon – CS już od jakiegoś czasu nie.

Podsumowanie

Jak widać, Creator Studio i Business Suite są do siebie podobne, ale jednak nie identyczne – oferują odrobinę inne funkcjonalności. Które narzędzie zatem warto wybrać? Standardowa odpowiedź brzmi: to zależy.. Jeśli prowadzisz profil bardziej hobbystycznie – wystarczy Ci CS, jeśli bardziej zawodowo – warto, żebyś z czasem rozważył przerzucenie się na BS, gdyż w nim będziesz mógł tworzyć kampanie reklamowe oraz na bieżąco śledzić ich wyniki.

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *