Statystyki na Instagramie – informacje

Statystyki na Instagramie dostępne są tylko na koncie firmowym i koncie twórcy. Pomagają one lepiej poznać osoby, które obserwują konto i wchodzą z nim w interakcję. W artykule opiszę, jakie konkretne statystyki można znaleźć i jak je wykorzystać.

1. Jak uzyskać dostęp?

Przede wszystkim, aby uzyskać dostęp do statystyk na Instagramie w pierwszej kolejności należy przełączyć z konta osobistego na konto firmowe lub twórcy (wystarczy wejść w panel edycji edycji profilu). Na początku wyświetlą się możliwości, jakie ten rodzaj profilu otwiera oraz kilka informacji do uzupełnienia.

Instrukcję jak skonfigurować konto profesjonalne na Instagramie znajdziesz TUTAJ.

2. Jakie są dostępne statystyki?

Po kliknięciu ikony trzech poziomych linii, w prawym górnym rogu ekranu na naszym profilu można wejść w statystyki. Informacje, jakich można tutaj zasięgnąć dzielą się na trzy typy:

  • Aktywność – jakie interakcje były podejmowane pod postami (np. odwiedziny profilu, kliknięcia przekierowujące do witryny) oraz w jakich miejscach profil i posty wyświetlały się w panelu “odkrywanie”
  • Zawartość – statystyki postów, relacji i promocji, w tym reklam
  • Grupa odbiorców – informacje na temat osób, które obserwują profil  włącznie z przyrostem i spadkiem liczby obserwujących

3. Jak wykorzystać statystyki na Instagramie?

Dzięki danym demograficznym można lepiej sprecyzować, a zarazem poznać swoich odbiorców i ich zainteresowania. Duże znaczenie ma wiek odbiorców, ich płeć oraz czas, kiedy są najbardziej aktywni.

W połączeniu z liczbami dotyczącymi aktywności i wyświetleń łatwiej jest dopasować content odpowiednio do publiki. Warto obserwować swoje najpopularniejsze posty by określić, co je najbardziej wyróżnia oraz zastosować w kolejnych postach.

Ponadto dzięki statystykom można dowiedzieć się m.in. kiedy warto publikować zdjęcia patrząc na godziny, kiedy aktywni są odbiorcy.

4. Jak czytać statystyki posta na Instagramie?

Aby je zobaczyć należy wejść w wybrany post i kliknąć „zobacz statystyki”. Na dole wyświetli się skrócona wersja statystyk, żeby zobaczyć całość trzeba przesunąć palcem w górę (tzw. swipe up).

W statystykach można znaleźć takie informacje jak:

  • serduszko – liczba polubień
  • dymek – liczba komentarzy zostawionych przez użytkowników
  • samolocik – liczba udostępnień posta
  • zakładka – informacja, ile razy odbiorcy zapisali posta
  • interakcje – informacje dotyczące liczby użytkowników, którzy podjęli jakieś działanie z poziomu posta
  • odkrywanie – informacje na temat odbiorców: zasięg ( ilość unikalnych użytkowników, którzy wyświetlili zdjęcie), obserwujący (liczba osób, które po zobaczeniu zdjęcia postanowiło zaobserwować profil), wyświetlenia (łączna suma wszystkich wyświetleń, ze wszystkich miejsc każdego użytkownika)
  • wyświetlenia – miejsce wyświetlenia posta: strona główna (aktualności), hasztagi (pod nim użytkownik zobaczył zdjęcie), eksploruj (zdjęcie zostało wyświetlone w tej zakładce na podstawie zainteresowań i aktywności użytkownika), profil (użytkownik wszedł na profil i stamtąd zobaczył dane zdjęcie).

Podsumowanie

Podsumowując, chcąc rozwijać profil na Instagramie warto przełączyć je na konto firmowe lub twórcy. Opłaca się to nie tylko ze względu na dostęp do statystyk, ale także dla innych funkcji takich jak przydzielenie kategorii do konta czy dodanie kontaktu.

Jak widać, korzystanie z profesjonalnego profilu może mieć wiele korzyści. Ważne jest, aby odpowiednio je wykorzystywać i przekuwać uzyskane informacje we wnioski, które pomogą w skutecznej promocji.

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii social media:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *