Darmowe narzędzia do pracy w social media

Łatwo znaleźć darmowe narzędzia do pracy w social media. Pojawia się jednak pytanie, które naprawdę przydają się w codziennej pracy – zwiększają produktywność i efektywność działań w mediach społecznościowych? W tym artykule przedstawię te, z których korzystam od jakiegoś czasu i uważam, że są warte uwagi. Pomagają mi one działać zgodnie z planem i zaoszczędzić czas.

1. Canva

Jest to mój ulubiony program do grafik. Można tu w szybki i prosty sposób przerobić zdjęcia oraz dodać tekst. Program posiada gotowe szablony, które można samodzielnie modyfikować, a także wybrać fonty, kolory, filtry, kształty, ramki czy ikony. Można także stworzyć całość od początku. Istnieje zarówno strona internetowa jak i aplikacja na Androida i iOS – a.

Aplikacji używam do stworzenia szablonów grafik na Facebooku i Instagrama, w szczególności do cyklu postów. W ten sposób mam gotowe wzory grafik, które mogę w każdej chwili edytować – zmienić zdjęcie, tekst i gotowe!

W Canvie można stworzyć wiele rodzai grafik:

 • logo
 • ulotkę
 • plakat
 • relację na Instagramie
 • zdjęcie w tle na Facebooka
 • post Instagram
 • wpis na Twitterze
 • kolaż zdjęć.

2. Snapseed

To drugi w kolejności program, z którego korzystam. Można tu edytować zdjęcia, tworzyć kolaże i grafiki. Jest łatwy w obsłudze i intuicyjny, jednak można z niego korzystać tylko w formie aplikacji na Androidzie i iOs – ie.

Snapseed posiada funkcje jak w Photoshopie:

 • jasność, kontrast, prześwietlenia, cienie, nasycenie
 • naprawianie (retusz)
 • przytnij
 • perspektywa
 • rozmycie
 • tekst
 • balans bieli.

Od jakiegoś czasu wszystkie zdjęcia edytuję w tej aplikacji, szczególnie na Instagrama. Dzięki temu zdjęcia są jasne i spójne.

3. Nagrywarka ekranu

Jest to narzędzie, z którego korzystam od niedawna. W moim telefonie (android) nie ma funkcji nagrywania ekranu (na iOS najczęściej jest wbudowana), zatem jest to idealna aplikacja dla mnie. Jest łatwa w obsłudze i co ważne – bez znaku wodnego. Wcześniej korzystałam z innej, podobnej aplikacji, ale ona miała na dole znak, który nie był estetyczny.

Do czego można wykorzystać to narzędzie w social media? Stosuję je do przedstawienia instatipów na InstaStory – nagrywam, co należy zrobić krok po kroku, by uzyskać oczekiwany efekt (mój Instagram).

4. Creator studio

Kolejne narzędzie, które poznałam niedawno, a jest naprawdę warte uwagi. Umożliwia planowanie oraz zarządzanie treściami na Facebooku i od niedawna – Instagramie na komputerze, a także pomiar aktywności pod postami i grup odbiorców.

Creator studio zapewnia także dostęp do skrzynki odbiorczej na obu portalach. Obejmuje wiadomości w aplikacji Messenger, na Instagramie, a także komentarze do postów. Pozwala zobaczyć aktywność pod każdym postem i InstaStory, zatem można mieć wszystko pod kontrolą.

Dopiero uczę się korzystać z tego narzędzia do pracy w social media, ale póki co mi się podoba. Pomaga w łatwy i prosty sposób planować treści i analizować wyniki prowadzonych działań.

5. Banki zdjęć

Bank zdjęć – zbiór darmowych lub płatnych zdjęć czy grafik, które można wykorzystywać zgodnie z licencją Creative Commons (CC).

Powszechnie wiadomo, że to zdjęcia i grafiki przyciągają uwagę podczas przeglądania tablicy w social mediach. Dodatkowo jeśli są spójne i w jednakowym stylu to można je łatwo skojarzyć z daną marką.

W internecie jest wiele takich banków zdjęć. Są zarówno płatne, jak i bezpłatne. Do płatnych zaliczane są m.in. Shutterstock czy Adobe Stock, a bezpłatne: Pixabay, Pexels i Kaboompics.

Podsumowanie

Darmowe narzędzia, które wymieniłam, są pomocne do pracy w social media. Dzięki nim można zaoszczędzić czas i zgromadzić wszystkie materiały w jednym miejscu. Należy jednak pamiętać, iż są one dodatkową pomocą, a nie obowiązkiem.

Przeczytaj także inne wpisy z kategorii Narzędzia:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *